جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
رشد جسمانی کودکان
رشد جسمانی کودکان
 
رشد جسمانی کودکان١٣٩٤/٠٩/١٠

از لحظه‌ای که زوجی صاحب فرزند می‌شوند، مشتاقانه مراحل رشد و نمو کودک خود را دنبال می‌کنند. آنها هر اتفاق جدید و هر سانتی‌متر رشد را می‌بینند. اما چگونه می‌توان فهمید که آیا رشد کودک کامل و به اندازه است یا نه؟
رشد فیزیکی کودک شامل افزایش قد و وزن و تغییرات دیگر بدن او می‌شود. مو در آوردن، در آمدن اولین دندان‌های شیری و بعد ریختن آنها و در آمدن دندان‌ها دائمی و ... همه مراحلی از این رشد هستند.
در سال اول زندگی رشد شگفت‌انگیزی رخ می‌دهد. به طور متوسط کودک در این یک سال 25 سانتی‌متر قد می‌کشد و وزنش سه برابر می‌شود.
شاید پس از این رشد زیاد والدین از توقف این کاهش این رشد نگران می‌شوند. اما هیچ کودکی تجربه رشد سال اول زندگی خود را در سال‌های بعد تکرار نمی‌کند. پس از یک سالگی رشد کودک در هر سال به حدود 6 سانتی‌متر می‌رسد. این رشد معمولاً تا سن بلوغ به همین شکل ادامه پیدا می‌کند.
هیچ کودکی در این دوران با سرعتی کاملاً ثابت رشد نمی‌کند. اغلب در طول هفته‌ها و ماه‌ها رشد کم می‌شود و ناگهان یک جهش کوچک در رشد دیده می‌شود. معمولاً در فصل بهار رشد کودکان اندکی بیشتر از دیگر فصول است.
مهمترین جهش در رشد در سن بلوغ رخ می‌دهد؛ یعنی بین 8 تا 13 سالگی در دخترها و 10 تا 15 سالگی در پسرها. این دوران بین 2 تا 5 سال طول می‌کشد. در دخترها حدود 15 سالگی و در پسرها حدود 17 ساگی رشد پایان می‌یابد.
از همان ابتدای نوزادی معمول است که رشد قد و وزن کودک را یک متخصص کودک بررسی کند. این کار برای بررسی رشد صحیح کودک با توجه به جدول رشد است تا اگر مشکلی وجود داشت، برطرف گردد.
والدین می‌توانند کارهایی انجام دهند تا به رشد طبیعی کودکانشان کمک کنند. مهمترین موارد برای رشد کودکان عبارتند از:
·        استراحت کافی: مقدار خواب لازم برای کودکان در سنین مختلف متفاوت است. بیشتر بچه‌ها به 10 تا 12 ساعت خواب در شب نیاز دارند. این مقدار خواب در آن سنین برای رشد بدن لازم است.
·        تغذیه مناسب: غذاهایی متناسب که دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم باشد، می‌تواند کودک را به حداکثر پتانسیل رشد خود برساند.
·        ورزش و تحرک: امروزه بیشتر کودکان دچار عارضه چاقی هستند. لذا والدین باید از تحرک کافی و تغذیه مناسب کودکان مطمئن شوند. دوچرخه سواری، پیاده روی، فوتبال و... روش‌هایی است که به کودکان انگیزه فعالیت و تحرک می‌دهد و از افزایش وزن آنها جلوگیری می‌کند.
کودکان از جهت رشد با یکدیگر متفاوتند درست همانند بالغین. برای مثال برخی بلندقدترند و بعضی کوتاه‌تر. دخترها زودتر از پسرها بالغ می‌شوند. در مجموع تمامی این مسائل طبیعی است.
سعی کنید از مقایسه رشد کودکان و حتی خواهرها و برادرها با یکدیگر خودداری کنید. برای مثال توجه به قد یک کودک فقط سبب عدم اعتماد به نفس او درباره اندازه خودش می‌شود. کودکان را تشویق کنید که رشد خود همانگونه که هستند بپذیرند. به آنها توضیح دهید که سرعت و مقدار رشد افراد متفاوت است.
بچه‌ها پرسش‌های مختلفی درباره رشد دارند. از چرایی افتادن دندان گرفته تا عرق کردن و غیره. به این سئوال‌ها صادقانه پاسخ دهید. حتی صحبت‌هایی را با خود آنها شروع کنید تا بدانند که تغییرات زیادی پیش رو دارند. این باعث می‌شود که آنها دیدی مثبت نسبت به این پروسه تغییر داشته باشند.
اگر شما برای صحبت کردن با کودکانتان راحت نباشید، آنها احساس خواهند کرد که مسئله‌ای خجالت‌آور برایشان اتفاق می‌افتد. این باعث می‌شود که آنها دیگر نگرانی‌هایشان را با شما در میان نگذارند.
والدین باید نگرانی‌های کودکانشان را درک کنند و سعی در راهنمایی آنها داشته باشند. برای مثال نگرانی کودکی کوتاه‌قد از عدم توانایی بسکتبال بازی کردن طبیعی است. شاید بتوان از همین فرد یک فوتبالیست فوق‌العاده تربیت کرد. اینها فقط مثال است و در کودکان و شرایط مختلف کاملاً متفاوت است. مهم آنست که روی نقاط قوت یک فرد تمرکز کنید نه نقاط ضعفش -  اگر این را نقطه ضعف بنامیم!-
اگر درباره رشد کودکتان نگرانی دارید، تنها مرجع مناسب برای رفع آن پزشک کودکتان است.