جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
در آغوش گرفتن کودکان؛ آری یا نه
در آغوش گرفتن کودکان؛ آری یا نه
 
در آغوش گرفتن کودکان؛ آری یا نه١٣٩٤/٠٩/١٠

داستانی مشهور در آلمان وجود دارد. روزی فردریک دوم، پادشاه آلمان در قرن سیزدهم تصمیم می‌گیرد که بفهمد اگر نوزادان هیچ سخنی نشنوند، در آینده به چه زبانی سخن خواهند گفت. او 50 نوزاد را انتخاب می‌کند و به دایه‌هایی برای مراقبت می‌سپارد. این دایه‌ها فقط باید نیازهای اولیه نوزادان را برطرف می‌کردند و حق صحبت کردن و در آغوش گرفتن این نوزادان را نداشتند. عجیب آنجا بود که تمامی این نوزادان جان خود را به دلیل اختلال در رشد از دست دادند.
سال‌ها بعد و اندکی پس از سقوط دیوار برلین، یک محقق از دانشگاه هاروارد متوجه مطلبی درباره کودکان یتیم در کشورهای بلوک شرق شد. نگهداری از این کودکان در این کشورها واقعاً اسفناک بود. این محقق متوجه شد که در یکی از مهدهای نگهداری از کودکان یتیم در کشور رومانی مقدار غیر معمولی از بیماری‌های مغزی در بین کودکان شایع است. او پس مدتی یک خصوصیت بارز در این مهد مشاهده کرد. این نوزادان فقط و فقط در هنگام غذا دادن لمس می‌شدند. اکثر آنها فقط به اندازه نیمی از سن خود رشد کرده می‌کردند.
مطالعات بعدی نشان داد که کودکانی که به خوبی لمس نشوند و با آنها به درستی صحبت نشود، حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند. تمامی انسان نیاز به محبت و ارتباط دارند. این مسئله مخصوصاً برای کودکان که در سنین رشد سریع هستند، مهمتر است.
تماس باعث کاهش فشار خون می‌شود، حس تعلق داشتن را تقویت می‌کند، به عنوان نشانه‌ای از محبت شناخته می‌شود و تا حدودی سبب تقویت رشد می‌گردد.
تمامی ما دوست داریم که فرزندانمان رشد کنند و قوی باشند، اما مهمتر اینست که آنها احساس شادی و امنیت کنند. با توجه به تمامی این موارد، به چه میزان باید کودکان را در آغوش کشید تا به این اهداف رسید؟
یک نویسنده و روانشناس آمریکایی اینگونه به این پرسش پاسخ می‌دهد: ما برای زنده ماندن یه یک بار در آغوش کشیده شدن در روز نیاز داریم، برای حفظ سلامتی و قوی بودن به هشت بار و برای رشد کردن به دوازده بار!
بسیاری معتقدند که هیچگاه از اینکه فرزندانتان را در آغوش بگیرید، نباید غفلت کنید. حتی در زمانی که آنان رشد کرده‌اند و بزرگ شده‌اند، حتی دورانی که آنها کمی پرخاشگر و استقلال طلبند، هنوز هم به آغوش شما نیاز دارند.