جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
صداقت با فرزند و آموزش راستگویی
صداقت با فرزند و آموزش راستگویی
 
صداقت با فرزند و آموزش راستگویی١٣٩٤/٠٩/١٤

همه دوست دارند که فرزندانشان افرادی راستگو باشند. نه دروغ بگویند، نه فریب بدهند، نه دزدی کنند و نه... . اما راه آموزش این صداقت به آنها چیست؟
شاید برخی از والدین فکر کنند که دروغ گفتن در طبیعت کودکان است! لذا آنها معتقدند که کار پدر و مادر جلوگیری از ادامه دادن دروغ گفتن از راه‌های مختلف مانند تنبیه است. جالب است بدانید که اغلب والدین سبب عدم صداقت بچه‌ها می‌شوند.
وقتی با کودکی مانند یک متهم با عصبانیت و تهدید برخورد می‌شود، آنها می‌ترسند که حقیقت را بگویند. اگر شما با آنها آرام، صادق باشید و به شخصیتشان احترام بگذارید، بچه‌ها هم با شما راستگو خواهند بود.
به دو مثال از نحوه برخورد با یک اتفاق توجه کنید. فرض کنید که مادری متوجه شده است که کودک نه ساله‌اش از یک قنادی یک آبنبات چوبی برداشته است.
حالت اول:
مادر: ( با صدایی تهدید آمیز) اون آبنبات رو از کجا آوردی؟
فرزند: تو جیبم پیداش کردم.
مادر: اون رو از قنادی دزدیدی. مگه نه؟
فرزند: نه! من دزدی نکردم.
مادر: چرا کردی. خواهرت به من گفت که تو رو موقع برداشتن آبنبات دیده. الآنم تو داری به من دروغ می‌گی.
فرزند: نه اون دروغ گفته. من این کارو نکردم.
مادر: پس از کجا آوردیش؟ حالا که اینطور شد یک بار به خاطر دزدی تنبیهت می‌کنم و یه بار به خاطر دروغ گفتن به من.
حالت دوم:
مادر: دیدم که یه آبنبات داری که من اون رو نخریدم. خواهرت می‌گفت که وقتی تو قنادی بودیم تو اون رو از قفسه برداشتی.
فرزند: (سرش را پایین می‌اندازد.)
مادر: من از چغلی خوشم نمی‌یاد و این رو به خواهرت هم گفتم. ضمناً این هم مهمه که ما هیچ وقت دزدی نکنیم و به همدیگه دروغ نگیم. چون راست گفتن تو خونواده ما مهمه، ما به همدیگه اعتماد داریم.
فرزند: من نمی‌خواستم این کارو بکنم. ولی یهو اتفاق افتاد.
مادر: می‌دونم عزیزم. اما باید بدونی که این کار خیلی بدیه. ولی من به خاطر اینکه به من راستش رو گفتی به تو افتخار می‌کنم. حالا با همدیگه برمی‌گردیم قنادی. من کنار تو هستم. تو هم آبنبات رو پس می‌دی.
این دو حالت فقط یک سناریوی خیالی است. اما مشابه آنها اتفاق می‌افتد. در حالت اول مادر به کودک برای گفتن حقیقت حمله می‌کند. در چنین شرایطی اغلب افراد به هر شکلی شروع به دفاع از خود می‌کنند؛ یا با فریب دادن و یا دروغ گفتن. چرا که در این حالت صادق بودن تحقیرآمیز به نظر می‌رسد. در حالت دوم مادر به شکلی عمل می‌کند که نشان می‌دهد که واقعیت ماجرا را می‌داند. حال او می‌تواند تمرکز صحبت‌های خود را روی اهمیت راستگویی، ارزش خانواده و اعتماد قرار دهد.
صداقت داشتن در تمامی سنین و همه شرایط، شجاعت زیادی می‌خواهد. مهمترین عامل در این خصلت کودکان خود پدر و مادر هستند، همانند بسیاری دیگر از خصوصیاتی که والدین دوست دارند که فرزندانشان داشته باشند. در ادامه به سه کار برای تقویت و نگهداری این ویژگی در فرزندان اشاره می‌کنیم.
·        درباره اهمیت راستگویی از همان ابتدا با کودکان صحبت کنید. هر از گاهی در این باره که چقدر برایتان مهم است که همیشه به خاطر صداقت در خانواده می‌توانید به همدیگر اعتماد کامل داشته باشید، سخن بگویید.
·        الگویی از راستگویی برای فرزندان باشید. همیشه « آنطور که من انجام می‌دهم، انجام بده.» بهتر و بیشتر جواب می‌دهد تا « آنطور که من می‌گویم، انجام بده.» اگر خودتان صداقت نداشته باشید، نمی‌توانید از کودکانتان انتظار راستگویی داشته باشید.
·        اجازه دهید که کودکانتان بدانند که تاکید شما بر راستگویی آنها بزرگ‌تر از تنبهشان به خاطر کارهای اشتباه است. بچه‌ها اگر از شما نترسند، حتی درباره اشتباه‌های خود هم به شما دروغ نخواهند گفت.