جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
هفت دلیلی که کودک گریه می‌کند و روش آرام کردن او
هفت دلیلی که کودک گریه می‌کند و روش آرام کردن او
 
هفت دلیلی که کودک گریه می‌کند و روش آرام کردن او١٣٩٤/٠٩/٠٩

کودکان بسیار به والدین خود وابسته‌اند. والدین به او غذا، آرامش و راحتی می‌دهند. بنابراین گریه راهی برای آنهاست تا توجه والدین را به خود جلب کنند تا یکی از این نیازهای خود را برطرف کنند.
کودکان به تدریج راه‌های دیگری برای برقراری ارتباط با والدین و درخواست از ایشان می‌آموزند. آنها لبخند زدن، صدا کردن و نگاه کردن را نیز در کنار گریه یاد می‌گیرند.
اگر به شکل کلی بخواهیم بیان کنیم؛ می‌توانیم هفت دلیل عمده برای گریه کودکان مطرح کنیم.
من گریه می‌کنم، چون گرسنه‌ام
گرسنه بودن یکی از اصلی‌ترین دلایل گریه کودکان و علی‌الخصوص نوازادان است. بنابراین شیر دادن به این کودکان حتی اگر مدت زیادی از غذا خوردن آنها نمی‌گذرد، می‌تواند این علت را برطرف کند.
البته اگر کودکی شیر خشک می‌خورد؛ تا دو ساعت پس از وعده غذایی‌اش نیاز به غذا نخواهد داشت. در هر صورت هر کودکی از این نظر شرایط متفاوتی دارد. همچنین کودک گرسنه ممکن است بلافاصله بعد از شروع به شیر خوردن آرام نشود. اما اندکی پس از آن به تدریج گریه او برطرف گردد.
من گریه می‌کنم، چون گریه‌ام می‌آید
کودکان کوچک‌تر از چهار ماه، بعد از ظهرها و عصرها بیشتر گریه می‌کنند. این یک مسئله طبیعی است و نیاز به عکس‌العمل خاصی از طرف والدین ندارد. در عین حال گریه مداوم می‌تواند نشانه کولیک (قولنج) باشد. در این حالت پوست کودک ممکن است کمی قرمز شود و او هیچ کدام از تلاش‌های والدین را نپذیرد تا به این شکل خود را راحت کند. او نشانه‌هایی مانند مشت کردن دستانش، جمع کردن زانوها و خم کردن پشت از خود نشان می‌دهد.
برخی از مردم قولنج را مشکلی مربوط به آلرژی کودکان به شیر مادر و یا شیر خشک می‌دانند.
من گریه می‌کنم چون می‌خواهم بغل شوم
کودک نوازش بسیاری لازم دارد. لذا برای احساس راحتی و ایجاد تماس فیزیکی نیاز به آغوش پدر و مادر دارد. گاهی گریه کردن فقط به همین دلیل است.
تاب دادن کودک و آواز خواندن برای او لذت و راحتی بیشتر در آغوش والدین برایش به همراه دارد. همچنین نزدیک کردن کودک به خود گاهی باعث شنیدن صدای قلب والدین و احساس گرمای بدن آنها می‌شود. این کار اغلب کودک را آرام‌تر می‌کند. برای اینکه در این مدت کمتر خسته شوید، می‌توانید از آغوشگیر استفاده کنید.
من چون خسته‌ام و نیاز به استراحت دارم گریه می‌کنم
خوابیدن برای کودکان کار دشواری است، علی‌الخصوص اگر خیلی خسته باشند! والدین خواب نوازادان خود درست پس از تولد را دیده‌اند. کودکی که تحت توجه افراد است، بسیار تحریک‌پذیر است. لذا برای خوابیدن باید او را به مکان ساکت بود تا کم کم به خواب رود.
گرما یا سرما من را به گریه انداخته است
با دست گذاشتن روی شکم کودکان می‌توان از احساس گرما یا سرمای او می‌توان آگاه شد. فریب دمای پا و یا دست کودک را نباید خورد، چون این قسمت از بدن طبیعی است که سردتر از باقی بدن باشد. از ملحفه و پتو در جای خواب کودک استفاده کنید. اگر شکم او خیلی گرم بود از آنها کم کنید و برعکس.
دمای اتاق کودک را در حد 18 درجه سانتیگراد نگه دارید. کودک را به پشت بخوابانید و کاری کنید که پاهای او در انتهای گهواره باشد. به این شکل او نمی‌تواند به پایین و زیر پتو بغلتد.
نباید لباس زیادی به کودک پوشانید. او حداکثر به یک لباس بیشتر از افراد بالغ نیاز دارد.
من گریه می‌کنم چون می‌خواهم که پوشکم عوض شود
برخی از کودکان هنگامی که نیاز به تعویض پوشک دارند، گریه می‌کنند و بعضی دیگر تا زمانی که پوست آنها تحریک نشود و نسوزد، گریه نمی‌کنند.
اگر کودکی از تعویض پوشکش راضی نیست، شاید به دلیل احساس ناخوشایندی است که از جریان هوای سرد روی پوستش دارد. مادر به زودی می‌آموزد که چگونه با سرعت پوشک کودکش را عوض  کند. در غیر این صورت هم خواندن آوازی برای کودک و یا پرت کردن حواسش با یک اسباب بازی کوچک معمولاً چاره ساز است.
من گریه می‌کنم چون احساس خوبی ندارم
اگر کودک احساس بدی داشته باشد، معمولاً با صدایی متفاوت گریه می‌کند. این گریه ممکن است خیلی ضعیف و یا مستمر و حتی خیلی بلند باشد. اگر کودکی به شکل معمول زیاد گریه می‌کند، ولی خیلی آرام شده باشد نیز، نشانه‌ای از ناخوشی می‌تواند باشد.
دندان در آوردن می‌تواند یکی از دلایل ناراحتی کودکان باشد. حتی یک هفته قبل از درآمدن دندان نیز کودکان معمولاً نا آرام و بی‌قرارند.