جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
کتاب خواندن برای کودک و تشویق او به خواندن کتاب
کتاب خواندن برای کودک و تشویق او به خواندن کتاب
 
کتاب خواندن برای کودک و تشویق او به خواندن کتاب١٣٩٤/٠٩/١٠

کودکان در چند ماهگی می‌توانند به اشیاء نگاه کنند، یه صدای شما گوش کنند و روی صفحات کتاب به تصاویر مختلف اشاره کنند. می‌توانید به کودکانتان با اشاره کردن به تصاویر مختلف در کتاب و گفتن اسم آنها کمک کنید. نشان دادن کلمه‌ها نیز به آنها در فهمیدن اهمیت زبان کمک می‌کند. وقتی ریتم زبان بخشی از زندگی کودکان شد، یاد گرفتن آن برای کودکان مانند یاد گرفتن راه رفتن بسیار طبیعی و عادی خواهد شد.
حتی زمانی که بچه یاد می‌گیرند که خودشان کتاب بخوانند نیز مهم است که شما و آنها با یکدیگر و با صدای بلند کتاب بخوانید. خواندن داستان‌های مورد علاقه آنها باعث پیشرفتشان در مهارت خواندن و فهمیدن زبان می‌شود.
برخی از مزایای خواندن کتاب برای کودکان عبارتند از:
·        ایجاد ارتباط قوی با شما: هرچه کودک شما بزرگ‌تر می‌شود، بیشتر به بازی و جست و خیز، دویدن و جستجوی محیط پیرامون خود می‌پردازند. کتاب خواندن در کنار همدیگر فرصت‌های دوباره‌ای به هر دوی شما می‌دهد تا خاطره روزهای نوزادی او را که همیشه در کنار هم بودید، فراموش نشود.
·        برتری علمی: یکی از مزایای خواندن کتاب برای نوزادان و کودکان پیش دبستانی، آمادگی آنها برای یادگیری بهتر در جهات مختلف در سنین مدرسه است. تحقیقات بسیاری نشان داده است که کودکانی در سنین پیش دبستانی با کتاب آشنا شده‌اند، از جهات گوناگون فعالیت‌های موفق‌تر و برتری از دیگری همسالان خود در مدرسه دارند.
·        مهارت‌های اولیه صحبت کردن: در دوره پیش دبستانی، بچه‌ها مهارت‌های کلیدی زبان و سخن گفتن را می‌آموزند. این مهارت از همان کلمات ساده کتاب‌های کودکان برای آنها حاصل می‌شود.
·        یاد گرفتن اصول کتاب خواندن: نوزادان با یک دانش اولیه که مثلاً به آنها بگوید باید کتاب را از راست به چپ بخوانند یا کلمات از تصاویر جداست، به دنیا نمی‌آیند. دیدن کتاب خواندن شما برای آنها حداقل این اصول اولیه را به آنها یاد می‌دهد.
·        مهارت ارتباطی بهتر: وقتی شما برای نوزادان کتاب می‌خوانید، آنها به تدریج به داشتن ارتباط با دیگران در مسیری سالم ترغیب می‌شوند. کودکان با مشاهده واکنش بین شخصیت‌های کتاب مهارت‌های ارتباطی را بهتر می‌آموزند.
·        تسلط بر زبان: خواندن کتاب برای بچه‌ها قبل از سنین مدرسه باعث فهم بهتر آنها از اصول زبانی که می‌خوانند، می‌شود.
·        تفکر منطقی: یکی دیگر از مزایای خواندن کتاب برای بچه‌ها این است که آنها را افرادی منطقی‌تر در تفکر، اعمال و تصمیم‌گیر بار می‌آورد.
·        تجربه و درک لذت کتاب خواندن: نهایتاً آنکه معمولاً کسانی که از همان سنین نوزادی به این شکل تربیت می‌شوند، در سنین بالاتر نیز کتاب خواندن را به دیدن تلویزیون یا بازی‌های رایانه‌ای ترجیح می‌دهند.
برای شروع کتاب خواندن به همراه کودکان، ابتدا محلی آرام را انتخاب کنید. تلویزیون، رادیو و حتی در صورت امکان موبایل خود را خاموش کنید. این اجازه را به کودک خود بدهید تا او کتابی را که بیشتر تمایل دارد، انتخاب کند. در کنار کودکان و نزدیک او بنشینید. به تصاویر کتاب اشاره کنید و درباره آنها از کودکتان پرسش کنید. از او بخواهید درباره داستان و شخصیت‌های آن صحبت کند. این مهم نیست که کتاب خواندن شما با یکدیگر چقدر طولانی و یا کوتاه است. مهم آن است که این زمان برای شما شاد و جذاب باشد.