جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
مهارت پر کردن اوقات فراغت بچه‌ها
مهارت پر کردن اوقات فراغت بچه‌ها
 
مهارت پر کردن اوقات فراغت بچه‌ها١٣٩٤/٠٩/١٤

کودکان و به خصوص نوجوانان نیاز به اوقات فراغت دارند. این اوقات برای انجام فعالیت‌های مورد علاقه آنها، برای گذراندن زمان با دوستانشان و یا حتی برای استراحت لازم است. اگر والدین بتوانند کارهایی مورد علاقه خودشان و فرزندانشان بیابند که در این اوقات با هم انجام دهند، بسیار عالی خواهد بود.
افراد متفاوتند و هر کسی تمایلات خاص خود را دارد. شاید بتوان مهمترین کارهایی را که بچه‌ها در این اوقات انجام می‌دهند عبارت دانست از: بازی‌های کامپیوتری، تلویزیون نگاه کردن، پارک رفتن، وقت گذراندن با دوستان هم سن و سال، گشت و گذار در اینترنت و کتاب خواندن. برخی هم در زمان‌های آزادی که قابل برنامه‌ریزی است به انواع ورزش‌ها در باشگاه‌ها و یا کلاس‌های مختلف می‌پردازند.
گذراندن اوقاتی از روز یا هفته به شکل خانوادگی و همراه یکدیگر هم لذت‌بخش است و هم راهی خوب است برای ارتباط بیشتر با همدیگر. کار انجام دادن به همراه والدین برای بچه‌ها لذت دارد. اگر کارهایی مانند خوردن یک میان‌وعده و یا دیدن یک فیلم در سینما را با همدیگر در نظر بگیریم که واقعاً عالی خواهد بود.
نمونه‌هایی از کارهایی که می‌توان با همدیگر انجام داد را در ادامه لیست می‌کنیم. اما این را در نظر بگیرید که اینها فقط مثالند. شاید بهتر باشد که برای گذراندن اوقات فراغت با یکدیگر، با فرزندانتان مشورت کنید و آنها را هم در انتخاب فعالیت مورد علاقه سهیم کنید. برخی از پیشنهادها عبارتند از:
·        دیدن یک فیلم مورد علاقه شما و بچه‌ها به همراه یکدیگر
·        رفتن به تماشای یک مسابقه در استادیوم یا شرکت در یک مسابقه محلی به شکل مشترک
·        خرید کردن در کنار همدیگر
·        گذراندن یک روز آخر هفته در خارج از شهر
·        آشپزی در کنار هم
·        غذا خوردن در رستوران
مسلماً کودکان شما تمایل دارند که اوقاتی را نیز با دوستانشان بگذرانند. با این پیشنهاد آنها موافقت کنید؛ اما قوانینی برای امنیت آنها داشته باشید. ( به مقاله « ایجاد قوانینی برای کودکان در سنین مختلف» مراجعه کنید.) برای داشتن این قوانین باید به این موارد دقت کنید.
اطلاعات:
چه مقدار باید درباره دوستان و محلی که کودک شما می‌رود، بدانید؟ آیا اگر برنامه او تغییر کرد، می‌تواند به شما زنگ بزند؟ تا زمانی نظارت بر این موارد صحیح است که برای حفظ امنیت کودک شماست. با بزرگ‌تر شدن او شما می‌توانید نظارت‌ها و محدودیت‌ها را متناسب با سن او کم کنید.
در دسترس بودن:
شما باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا در مواقع اورژانسی در دسترس هستید؟ آیا شما می‌توانید کودکتان را به محل قرار برسانید و یا دوست مورد اعتمادی برای این کار دارید؟ آیا ترجیح می‌دهید که کودکتان از وسایل عمومی حمل و نقل استفاده کند؟ شاید اینکه شما تاکسی کودکتان باشید، سخت باشد، اما روشی ایمن‌تر است. همچنین این شانس را به شما می‌دهد که دوستان او را بشناسید.
در خانه را باز کنید:
شروع کنید به آشنایی با دوستان کودکانتان. این کار به آنها نشان خواهد داد که روابط دوستانه آنها برای شما چه اهمیتی دارد. برای این کار بهتر است دوستان او را به خانه‌تان دعوت کنید. مسلماً هر فردی و با هرگونه رفتاری اجازه ورود به خانه شما را نخواهد داشت. این قانون درباره دوستی با این افراد هم باید صدق کند.
هزینه:
کودکان شما باید بدانند که برخی از کارهای مورد علاقه آنها هزینه دارد. همچنین آنها باید بدانند که شما تمایل به پرداخت چه هزینه‌هایی و به چه میزان دارید. شما می‌توانید که پول تو جیبی به مقدار معینی به او بدهید و تصمیم‌گیری درباره فعالیت‌های هزینه‌بر را به او واگذارید.
هر از گاهی هم کودک شما شاید تمایل داشته باشد که زمانی را به تنهایی با خود خلوت کند. به شرطی که گذراندن اوقاتی از شبانه روز به شکل انفرادی زیاد طولانی نباشد، کاملاً طبیعی و حتی لازم است. همه ما و بالطبع کودکانمان گاهی خسته می‌شویم. شاید در این اوقات آنها به دنبال کارهای جالب و خلاقانه و جدید باشند. پس نباید این فرصت را از آنها بگیریم.
نهایتاً این توصیه را در ذهن خود داشته باشید که خوب است گاهی خود را در بازی کودکان شریک کنید.