جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
اهمیت نقاشی کردن کودکان
اهمیت نقاشی کردن کودکان
 
اهمیت نقاشی کردن کودکان١٣٩٤/٠٩/١٠

کودکان برای بیان تفکر و احساسات خود از نقاشی استفاده می‌کنند. در واقع برای کودکان که هنوز قدرت برقراری ارتباط کلامی را ندارند، نقاشی کردن یک راه بسیار مهم به شمار می‌رود. وقتی کودکی یک شیئ آشنا را نقاشی می‌کند؛ مثلاً یک گربه؛ او به نوعی دانسته‌ها و احساسات خود درباره این حیوان را بیان می‌کند. همچنین نقاشی به کودکان برای کسب مهارت‌های نوشتاری در آینده کمک می‌کند.
نقاشی را می‌توان زبانی دانست که در اختیار کودکان قرار گرفته است و به این وسیله قوای فکری آنها شکل گرفته و تقویت می‌شود. نیازی نیست که والدین و معلمان نقاشی کردن را آموزش دهند، بلکه فقط باید انگیزه کودکان را برای این کار تحریک کنند.
سطح و نوع مهارت و هنر هر کودک مخصوص خود اوست، اما این مسئله برای تمامی مراحل مشخصی را طی می‌کند. هرچند ممکن است کسب این مهارت در سنین مختلفی برای کودکان رخ دهد. اولین مرحله زمانی است که کودک فقط تجربه می‌کند که می‌تواند روی کاغذ نقاطی قرار دهد. در این مرحله فقط باید دید که آنها با تمرین بیشتر و تکرار چه می‌توانند انجام دهند. وقتی که کودکان کنترل بیشتری روی مداد خود پیدا کردند، می‌توانید شکل‌های دایره‌واری را در نقاشی آنها ببینید. همچنین کار آنها سطح محدودتری از کاغذ را می‌پوشاند. وقتی که مهارت کودکان در کشیدن دایره‌ها و خطوط کامل‌تر شد، دایره‌هایی با خطوطی که از آنها منشعب می‌شود، در نقاشی آنها قابل تشخیص است. مرحله بعدی زمانی است که این دایره و خطوط شروع به تبدیل شدن به چیزهایی مانند آدمک و غیره می‌شوند. این زمانی است که آنها می‌توانند بیان کنند که درباره چه چیزی فکر می‌کنند. هرچه تمرین نقاشی بیشتر می‌شود، جزئیاتی به نقاشی‌ها اضافه می‌گردد.
برخی از تحقیقات نشان داده است که استفاده از کتاب‌های نقاشی موجب کاهش خلاقیت و استقلال بیان برخی از کودکان می‌شود. چرا که آنها از نقاشی‌های این کتاب‌ها به عنوان مدل استفاده می‌کنند. همچنین عدم توانایی در نقاشی به سبک کتاب و یا رنگ کردن نقاشی‌های آن ممکن است موجب سرخوردگی آنها در این زمینه شود. این امر سبب می‌شود که کودکان نقاشی را از راه احساس خود از اشیاء اطراف خودشان نکشند. هنر یعنی کشف، تصور و تجربه روش‌های جدید. هر فردی بهترین شناخت را از فرزند خود دارد. لذا اوست که باید تصمیم بگیرد که آیا این کتاب‌های نقاشی برای فرزندش مفید است یا نه.
کودکان شما ممکن است درباره نقاشی دقیقاً همانند شما فکر کنند اگر شما برای آنها نقاشی کنید. این کار ممکن است دقیقاً همان کاری را با کودکان بکند که کتاب‌های نقاشی ممکن است انجام دهند. یعنی ممکن است خلاقیت کودک شما را در کشیدن خانه، درخت، خورشید و هر چیزی از بین ببرد. ضمناً بچه‌هایی که نسبت به کار خود اطمینان دارند، به ندرت از شما می‌خواهند که چیزی را برای آنها نقاشی کنید.
کودکان معمولاً در حدود سه و نیم سالگی نقشه‌ای برای نقاشی کردن خود دارند. البته ما بالغین از نیت آنها در نقاشی‌ها آگاهی نداریم. لذا بهتر است با آنها درباره نقاشی‌هایشان صحبت کنیم، اما نباید ما به اصطلاح «حرف در دهان او بگذاریم.» برای شروع این کار می‌توانید از پرسش‌های کلی استفاده کنید؛ مانند: « می‌تونی درباره نقاشی‌ات به من توضیح بدی؟!» به این وسیله می‌توانید داستان کودکتان را بشنوید. همچنین این کار به بچه‌ها نشان می‌دهد که کار و نقاشی آنها برای شما مهم است.
کودکان وسایل گوناگونی برای نقاشی کردن نیاز دارند. این موارد می‌تواند شامل مداد، گچ، مداد شمعی، قلمو و ... شود. همین که کودک تمایلی به نقاشی کردن از خود نشان داد، شروع کنید. این تمایل احتمالاً از حدود 8 ماهگی شروع می‌شود. شاید برای اینکه دیوارهای خانه برای کودک شما تبدیل به محل نقاشی نشود، بهتر باشد که جایی معین برای نقاشی داشته باشید. یک میز و صندلی کوچک و تمامی مدادها و وسایل لازم به همراه یک قانون داشته باشید؛ «این وسایل همیشه باید روی این میز باشد.» بهترین کاغذ برای نقاشی بچه‌ها، انواع بدون خط است. در هوای خوب هم می‌توان در صورت امکان تمامی این وسایل را بیرون از خانه و مثلاً زیر یک درخت برد.