جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
انواع فعالیت بدنی و فکری در سنین مختلف رشد
انواع فعالیت بدنی و فکری در سنین مختلف رشد
 
انواع فعالیت بدنی و فکری در سنین مختلف رشد١٣٩٤/١٠/٠٧

انسان از بچگی تا بلوغ در حال رشد و یادگیریست. این رشد و پرورش از جهات مختلف مانند رشد فیزیکی، رشد عقلی، اجتماعی، احساسی و زبان‌آموزی است.
تمامی کودکان و نوجوانان مراحل رشد و نمو مشابهی طی می‌کنند. اما همه انسان‌ها با سرعت یکسانی این مراحل را طی نمی‌کنند. به شکل کلی می‌توان گفت مراحل رشد و تکمیل قوای کودکان به صورت زیر است:
·        ابتدا رشد در بالاتنه یک کودک اتفاق می‌افتد و سپس به سمت پاهای او گسترش می‌یابد.
·        کودکان ابتدا کنترل عضلات سر و گردن و سپس تنه و سرانجام به تدریج شانه و بازوها و انگشتان را به دست می‌آورند.
·        زبان‌آموزی کودکان از کلمات ساده شروع می‌شود و اندک اندک به گفتن جملات کامل و پیچیده ختم می‌گردد.
·        واکنش‌ها نیز معمولاً از کلی به جزئی تغیی می‌کند. کودکان بزرگ‌تر احساسات را در صورت نشان می‌دهند، در حالیکه بچه‌های کوچک‌تر در تمامی بدن.
رشد فیزیکی شامل این موارد است: انواع مهارت‌های حرکتی و کنترلی، هماهنگ شدن حرکت دست‌ها با چشم‌ها.
رشد اجتماعی و احساسی شامل این موارد است: شکل‌گیری روابط، مهارت‌های اجتماعی، مراقبت از خود و دیگران، اعتماد به نفس، تصمیم‌گیری و مواجهه با هیجان‌ها.
رشد عقلی عبارت از مواردی می‌شود مانند: فهم اطلاعات، دلیل‌آوری، تقویت حافظه، تفکر منطقی و پرسش.
رشد زبان‌آموزی به معنای این مسائل است: فهمیدن زبان، توانایی سخن گفتن و سرانجام زبان بدن.
با توجه به این مراحل رشد که در سنین مختلف رخ می‌دهد، فعالیت‌هایی در هر دوره برای کودکان مفیدتر و البته جذاب‌تر خواهد بود. این فعالیت‌ها که می‌تواند به شکل بازی انجام گیرد در رشد و پرورش هر کدام از این توانایی‌ها به کودکان کمک می‌کند.
برای سلامتی کودکان و رشد آنها، داشتن فعالیت فیزیکی روزانه از همان ابتدا مهم است. هرگونه فعالیتی در این سنین، چه سبک و چه سنگین باید تشویق شود. مقدار فعالیت مورد نیاز هر فرد در هر سن متفاوت است. برای کودکان قبل از آن که شروع به حرکت روی چهار دست و پا کنند می‌توان از این راهکارها برای ترغیب به فعالیت فیزیکی استفاده کرد:
جسمی را نزدیک کودک بیاورید و وقتی خواست آن را بگیرد، جسم را از او دور کنید. دست‌ها و پاهای او را به آرامی به سمت خود بکشید و بعد هول دهید. سر او را به آرامی به اطراف حرکت دهید. همینکه کودک توانست حرکت کند، در شرایطی ایمن، تا حد امکان او را به حرکت کردن تشویق کنید. توجه داشته باشید که نیاز به حرکت به فصل و یا زمان خاصی محدود نمی‌شود، بلکه نیازی دائمی است.
کودکان نوپا حداقل باید روزی سه ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشند. این فعالیت می‌تواند داخل خانه و یا خارج آن اتفاق بیافتد. در این سه ساعت هم کارهای سبک مانند راه رفتن، بازی کردن و ایستادن می‌شود و هم کارهای سنگین مانند دویدن و پریدن. در این سنین بازی‌هایی مانند توپ بازی، سه‌چرخه سواری و بازی کردن در آب بهترین راه برای درگیر کردن تمامی عضلات کودک است.
کودکان زیر 5 سال نباید به مدت طولانی غیر فعال باشند، غیر از مواقع خواب. نگاه کردن به تلویزیون، سفر با خودرو و یا اتوبوس و هواپیما، بازی‌های کامپیوتری و ... در طولانی مدت به رشد و نمو کودک آسیب می‌زند. بسیاری از آسیب‌ها و بیماری‌ها می‌توانند به دلیل عدم فعالیت کافی در این سنین رخ دهند. کودکانی با اضافه وزن در صورت انجام فعالیت کافی، می‌توانند از بسیاری از بیماری‌ها در امان بمانند، حتی اگر وزن آنها تغییر نکند.
در ضمن با توجه به رشد کودک باید بازی‌های فکری مناسب نیز برای او فراهم کرد. برای مثال انواع بازی‌های خانه سازی برای تقویت قوه تصور سه بعدی، انواع بازی‌های حافظه‌ای برای تقویت حافظه، یا بازی‌هایی که نیاز به محاسبه‌های ساده ریاضی دارند، در سنین مختلف باید استفاده شوند.