جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
فعالیت فیزیکی کودکان
فعالیت فیزیکی کودکان
 
فعالیت فیزیکی کودکان١٣٩٤/١٢/١٩

فعالیت فیزیکی کودکان
نوزادان هرچند شاید در ابتدا از بازی کردن‌های ساده شروع کنند و روی فرش و در خانه بغلطند، اما این فعالیت‌های فیزیکی به تدریج بیشتر می‌شود و باید توسعه بیابد. والدین در این کار باید به کودکان خود کمک کنند و آموزش دهند. افزارش تحرک نوزادان به مهارت‌های حرکتی و سلامت آنها کمک می‌کند. در اینجا می‌خواهیم یک برنامه بسیار ساده و کارآمد هفتگی برای این کارهای فیزیکی کودکان به شما ارائه دهیم.
روز جمعه؛ صحبت کردن و برنامه‌ریزی:
معمولاً متخصصان بیان می‌کنند که حداقل 30 دقیقه فعالیت ورزشی مشخص، در کنار یک ساعت و یا بیشتر از یک ساعت فعالیت غیر ورزشی در هر روز برای کودکان نوپا لازم است. آنها بیان می‌کنند که حتی اگر کودک شما دارای اضافه وزن نیست، برای این کار از همین الآن اقدام و برنامه‌ریزی کنید.
برای شروع بهتر است از فعالیت‌هایی آغاز کنید که برای کودکانتان لذت‌بخش است. اگر کودک شما می‌تواند حرف بزند، با او در این باره صحبت کرده و نظرش را بپرسید. در غیر اینصورت، خود شما با توجه به علایقی که از او سراغ دارید، برنامه‌ای را ترتیب دهید. سعی کنید فعالیتی را انتخاب کنید که نه فقط برای او لذت داشته باشد، بلکه در آینده نیز آن را ادامه دهد. این موارد را برای فعالیت‌ها در نظر بگیرید:
خزیدن
راه رفتن
دویدن
پریدن
شنا کردن
از جایی بالا رفتن
و ....
روز جمعه؛ برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری:
            سعی کنید کارها و فعالیت‌های مورد علاقه کودکتان را کشف کنید. یا با او صحبت کنید و یا فقط به کارهایی که به تنهایی و با لذت انجام می‌دهد، نگاه کنید. این کار ساده اطلاعات زیادی به شما خواهد داد. تصمیم شما برای انجام این کار نقش اساسی ایفا می‌کند. این اراده را ابتدا در خود و سپس کودکتان ایجاد کنید. فعالیت را در زندگی نهادینه کنید، حتی اگر کودکتان دچار اضافه وزن و یا تنبلی نیست.
روز شنبه؛ آموزش و کشف راه‌های و شکل‌های متختلفی که بدن حرکت می‌کند:
به کودک بیاموزید که چگونه می‌تواند حرکت کند. توجه کنید که کودکانی که به تازگی راه رفتن را آموخته‌اند، توانایی کمتری نسبت به آنانی که چند ماهی است که می‌توانند راه بروند، دارند. پس مطمئن شوید که چیزی را به نوزاد می‌آموزید که توانایی انجام آن را دارد. برای مثال یک کودک یک ساله احتمالاً به صورت چهار دست و پا از پله بالا می‌رود، در حالی که یک کودک دو ساله با گرفتن نرده پله‌ها از آن بالا می‌رود. البته برای انجام دادن کارهای جدید او را تشویق کنید. چرا که مهارت‌های حرکتی نوزادان بسیار سریع تکامل پیدا می‌کند. برای مثال در حالیکه شاید او امروز نتواند پاهای خود را به شکل کامل روی زمین قرار دهد، فردا ممکن است همین فاصله را بپرد. بهترین راه یادگیری حرکات فیزیکی در این سن، داشتن یک نمونه خوب است. پس شما می‌توانید یک نمونه و مربی خوب برای یاد دادن انواع حرکات فیزیکی به فرزندانتان باشید.
روز یکشنبه؛ فعالیتی در بیرون خانه:
در این روز می‌توانید تمام تمرکز خود را روی کارهایی بگذارید که می‌توانید در بیرون انجام دهید. اگر حیاط مناسبی دارید، برای این کار عالی است. اگر هم آپارتمان نشین هستید و حیاط در اختیار ندارید، می‌توانید به پارک بروید. در هر حال به این نکته دقت کنید که کالسکه بچه را با خود نیاورید. بهتر است چند وسیله بازی، توپ و یک زیرانداز با خود داشته باشید. در فضای آزاد بیرون خانه دست شما برای فعال کردن کودکتان بازتر است.
روز دوشنبه؛ فعالیت درون خانه:
فعالیت در فضای آزاد مزیت‌های فراوانی دارد، اما ممکن نیست. برای مثال در روزهای خیلی گرم و یا خیلی سرد، روزهای برفی و بارانی و یا روزهایی که آلودگی هوا شدید است، بهتر است با کودکان درون خانه بمانید. ناراحت نباشید. بدن کوچک کودکان به آنها این امکان را می‌دهد که در فضای خانه هم به شکل‌های مختلف بازی کنند. برای مثال شما می‌توانید با جعبه‌های خالی و یا بالش خانه بسازید. گاهی این امکان وجود دارد که در یک فضای مناسب با کودکان قایم موشک بازی کنید.
روز سه شنبه؛ اضافه کردن برخی وسایل تفریحی:
حرکت فیزیکی خود به تنهایی مفرح است، اما اضافه کردن برخی از وسایل، آن را بسیار بهتر می‌کند. یکی از راحت‌ترین و در عین حال مفیدترین چیزهایی که به این حرکات می‌توان اضافه کرد، انواع توپ است. برای کودکان کوچک تهییج آنها به گرفتن توپی که شما به دیوار می‌زنید تا برگردد، می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. بچه‌های بزرگ‌تر هم می‌توانند انواع بازی‌های خلاقانه و یا مشترک را با توپ انجام دهند. کافی است شما توپی در اختیار آنها بگذارید.
روز چهارشنبه؛ کارهای معمول خانه:
در این روز می‌توانید کارهای معمول خانه را به همراه کودکتان انجام دهید. اجازه دهید که بچه‌ها در این کارها با شما همراه باشند. اگر به انجام صحیح و بی خطر کارها توسط کودکان اطمینان ندارید، کارهای کوچکی را به آنها بسپارید که در برابر دیدگان شما انجام دهند. این روش به آنها کمک می‌کند تا به تدریج مهارت‌های لازم را یاد بگیرند. هرچند ممکن است این کار زحمت شما را بیشتر از هنگامی کند که کودکتان جلوی تلویزیون نشسته و کاری به کار شما ندارد، اما این زحمت ارزشش را دارد. هرگاه احساس کردید که او کاری را یاد گرفته، به سراغ مهارت و کار بعدی بروید.
روز پنجشنبه؛
شاید فکر بدی نباشد که فعالیت یک روز را در هفته به اختیار کودکتان بگذارید. ببینید که او دوست دارد که در آن روز چه کاری انجام دهد و با او همراه شوید. این کار سبب می‌شود که خود او نیز در فرآیند تصمیمگیری برای انتخاب فعالیت نقش داشته باشد.